Szkolenie wstępne BHP

Szkolenia BHP wstępne i okresowe

Kiedy trzeba zrobić szkolenie BHP? Jakie są rodzaje szkoleń? Kto przeprowadza szkolenia BHP? Jak długo są ważne?

Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy to obowiązek każdego pracodawcy wynikający z Art. 2373 §2 Kodeksu Pracy. Szczegółowe wytyczne dla szkoleń BHP zostały określone w osobnym Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. W poniższym artykule wyszczególnione zostały najważniejsze informacje, które każdy pracodawca powinien znać.

Kiedy należy przeprowadzić szkolenie BHP?

Szkolenie wstępne BHP, podobnie jak wstępne badanie lekarskie należy przeprowadzić przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Prawo jasno określa zasady organizacji szkoleń. Muszą się one odbyć w godzinach pracy, co oznacza iż czas szkolenia musi być ujęty w ewidencji czasu pracy, oraz pracownikowi należy się z tego tytułu wynagrodzenie. Kolejną jasno określoną regułą jest finansowanie szkoleń. To pracodawca jest zobowiązany ponieść koszty ich organizacji.

Szkolenie wstępne BHP dzieli się na dwie części:
– Instruktaż ogólny
– Instruktaż stanowiskowy

Instruktaż ogólny jest częścią prowadzoną przez osobę posiadającą uprawnienia służby BHP w danym zakładzie pracy. Szczegółowy opis kompetencji potrzebnych do przeprowadzania instruktażu ogólnego znajduje się w dalszej części artykułu. Czas trwania to minimum 3 godziny dydaktyczne po 45 minut. Ta część szkolenia jest ważna przez 12 miesięcy od dnia zatrudnienia dla pracowników i 6 miesięcy dla kierowników. Po tym czasie należy przeprowadzić szkolenie okresowe BHP.

Instruktaż stanowiskowy przeprowadza pracodawca lub jego przedstawiciel. Warunek niezbędny to ukończone szkolenie okresowe BHP dla pracodawców lub innych osób kierujących pracownikami, lub ukończone szkolenie z metodyki przeprowadzania instruktaży stanowiskowych. Czas trwania instruktażu stanowiskowego to 2 godziny dydaktyczne dla pracowników administracyjno-biurowych, oraz 8 godzin dydaktycznych dla wszystkich pozostałych pracowników. Instruktaż stanowiskowy jest ważny przez cały czas pracy na danym stanowisku. W przypadku zmiany stanowiska pracy należy powtórzyć instruktaż.

szkolenie wstępne BHP

Szkolenia okresowe BHP - Jaką grupę wybrać? Jaki jest termin ważności szkolenia?

Kiedy zbliża się czas ważności szkolenia wstępnego w zakresie BHP należy pomyśleć o zorganizowaniu szkolenia okresowego. O ile szkolenia wstępne są dla wszystkich pracowników jednakie, to w przypadku szkoleń okresowych mamy już jasny podział na grupy pracowników. Poniżej opis każdej z grup w formie skrótowej, w celu poznania szczegółowego opisu należy kliknąć >>>TUTAJ<<<.

Szkolenie okresowe BHP dla grupy robotniczej:
Czas trwania: 8 godzin dydaktycznych
Czas ważności: 3 lata
Forma szkolenia: Stacjonarnie
Przykładowe stanowiska: Magazynier, Operator, Woźny, Hydraulik, itp.
Szkolenie okresowe BHP dla pracodawców i osób kierujących pracownikami:
Czas trwania: 16 godzin dydaktycznych
Czas ważności: 5 lat
Forma szkolenia: Stacjonarne, On-line
Przykładowe stanowiska: Prezes, Dyrektor, Kierownik, Brygadzista, itp.
Szkolenie okresowe BHP dla pracowników inżynieryjno-technicznych:
Czas trwania: 16 godzin dydaktycznych
Czas ważności: 5 lat
Forma szkolenia: Stacjonarne, On-line
Przykładowe stanowiska: Architekt, Technolog, Inżynier Budowy, itp.
Szkolenie okresowe BHP dla pracowników służby BHP:
Czas trwania: 32 godziny dydaktyczne
Czas ważności: 5 lat
Forma szkolenia: Stacjonarne, On-line
Przykładowe stanowiska: Inspektor ds. BHP, Specjalista ds. BHP, itp.
Szkolenie okresowe BHP dla osób narażonych na czynniki szczególnie niebezpieczne:
Czas trwania: 8 godzin dydaktycznych
Czas ważności: 1 rok
Forma szkolenia: Stacjonarnie
Przykładowe stanowiska: Elektryk, Kanalarz, Alpinista, itp.
Szkolenie okresowe BHP dla pracowników administracyjno-biurowych:
Czas trwania: 8 godzin dydaktycznych
Czas ważności: 6 lat
Forma szkolenia: Stacjonarne, On-line
Przykładowe stanowiska: Sekretarka, Informatyk, Księgowa, itp.
Szkolenie okresowe BHP dla pracodawców wykonujących zadania służby BHP:
Czas trwania: 64 godziny dydaktyczne
Czas ważności: 5 lat
Forma szkolenia: Stacjonarne, On-line
Przykładowe stanowiska: Właściciel firmy, Prezes spółki, itp.
Szkolenie okresowe BHP dla innych stanowisk:
Czas trwania: 8 godzin dydaktycznych
Czas ważności: 5 lat
Forma szkolenia: Stacjonarne, On-line
Przykładowe stanowiska: Nauczyciel, Lekarz, Pilot, itp.

Kto może przeprowadzać szkolenia BHP?

Nie każdy może podpisać się na dokumentacji jako osoba przeprowadzająca szkolenie. Należy w tym celu nabyć odpowiednie uprawnienia. Pracodawca, który zatrudnia do 50 osób, pod warunkiem, że zakład pracy jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka, może samodzielnie wykonywać zadania służby BHP, a co za tym idzie przeprowadzać instruktaż ogólny w ramach szkolenia wstępnego BHP. W tym celu wystarczy ukończyć specjalne szkolenie okresowe BHP dla pracodawców wykonujących zadania służby BHP. Taka osoba może wykonywać zadania służby BHP tylko we własnej firmie. Aby móc pracować na stanowisku Inspektora ds. BHP, należy ukończyć policealną szkołę i uzyskać tytuł technika. Większe uprawnienia mają jednak osoby po studiach z zakresu BHP, ponieważ tylko po ukończeniu szkoły wyższej w tym zakresie można świadczyć usługi jako Specjalista ds. BHP spoza zakładu pracy.

Jakie usługi w zakresie szkoleń BHP świadczy firma SYNERGIA?

Szkolenie wstępne BHP

Nasi Specjaliści złożą wizytę w Państwa firmie w celu przeprowadzenia szkolenia BHP. Oprócz profesjonalnego, ciekawego instruktażu, przygotujemy dla Państwa pełną dokumentację, oraz przekażemy wszystkie niezbędne informacje, które powinien posiadać pracodawca. Będziemy za Państwa pamiętać o terminie ważności szkolenia, i przypomnimy gdy zacznie zbliżać się jego koniec.

Szkolenie wstępne BHP

Szkolenie okresowe BHP

Pracodawcy którzy nam zaufali uwielbiają nasze szkolenia okresowe BHP. Ciekawe prezentacje, filmy z prawdziwych wypadków przy pracy, manekiny do ćwiczenia pierwszej pomocy przedmedycznej, praktyczne użycie gaśnic. Duża dawka niezbędnej wiedzy podana w interaktywny, zabawny i ciekawy sposób. Stawiamy na profilaktykę, dzięki czemu można uniknąć wielu przykrych wypadków w przyszłości.

Szkolenie okresowe BHP

Szkolenie BHP on-line

W dzisiejszych czasach praca zdalna, oraz szkolenia on-line stają się co raz częściej praktykowanymi rozwiązaniami w wielu firmach. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom przedsiębiorców chcących zminimalizować czas trwania szkolenia nie tracąc jednak na jego wartości, przygotowaliśmy specjalną platformę szkoleniową, za pośrednictwem której można odbyć szkolenie w dogodnym dla siebie terminie.

E-learnig BHP

Obserwuj nas na serwisach społecznościowych i bądź na bieżąco:

Zadzwoń: 665 511 651

lub zostaw adres e-mail i bądź
na bieżąco z naszą ofertą!

Call Now ButtonKliknij tu by zadzwonić